Kursy internetowe: jak zdobyć zawód bez wychodzenia z domu

Kursy internetowe: jak zdobyć zawód bez wychodzenia z domu

Przyznajcie się, kto z was po studiach pracuje akurat w tym zawodzie, który zdobył na uczelni?

Większość moich znajomych – to ludzie, którzy nie wiedzą, gdzie się znajduje ich dyplom, bo nigdy po niego nie sięgali, aczkolwiek sięgali po zupełnie inne rzeczy – umiejętności zdobyte gdzie indziej, czyli w praktyce lub Internecie. Nie mówię, że to Google wyspecjalizował ich, przynajmniej nie bezpośrednio. I wiecie co? To fajne, że nadszedł czas, kiedy liczą się rzeczywiste umiejętności, a nie jakiś kawał papieru z umieszczonymi na nim ocenami, które najczęściej mają mało wspólnego z rzeczywistą wiedzą i wiedzą o rzeczywistości. Kiedy patrzy się, co osoba zna, co potrafi zrobić, na co ją stać. A nie gdzie się tego nauczyła lub jakiej oceny za to dostała.

Tak się jakoś złożyło, że życie pędzi, wyzwania stają się coraz trudniejsze, a my musimy przecież odpowiadać jak tym wyzwaniom, tak i wymaganiom stawianym przed nami. Otóż musimy cały czas się kształcić, by móc skutecznie z nimi walczyć. Nie ma to jak dobra wiedza, a jeśli w dodatku niewiele nam kosztuje, to w ogóle jest bezcenna. Dokąd możemy się udać po nią? Gdzie studiować, jeśli nie na uniwersytecie?

Coursera

Jeden z największych portali edukacyjnych w całym Internecie. Setki uniwersytetów z całego świata oferują kursy, po ukończeniu których dostaniecie certyfikatu ob ich ukończeniu. I nie musicie spędzać lat, mieszkać w akademiku, trwać w bibliotece i wydawać ogrom pieniędzy na naukę tego, co później nigdy się nie przyda. Na Coursera sami wybieracie to, czego potrzebujecie w swoim zawodzie lub dla przyjemności. Są oferty bezpłatne – bez certyfikatu, i płatne – z owym.

Udemy

Portal z wyjątkowo szeroką propozycją w wielu dziedzinach – fotografia, programowanie, design, business, a nawet muzyka. To genialne! A cena za kurs wcale nie przeraża, zwłaszcza jak uda się złapać okazję, jakich nie brakuje na tym portalu.

Codeacademy

To idealne miejsce dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę w IT sferze. Są kursy bezpłatne, jak i odpłatne. Owszem za pieniądze dostaniecie więcej możliwości, dostęp do projektów, quizów etc., czyli teorię połączoną z praktyką. HTML, CSS, JavaScript, Ruby, SQL, jQuery, Java – i to tylko mała część oferowanych kursów dla przyszłych programistów. By studiować na tym portalu musicie posługiwać się angielskim. Ale jeśli chcecie pracować w IT branży, to w każdym razie będziecie musieli go się nauczyć.

Języki obce

Możliwości do nauki języka obcego chyba że leniwy nie znajdzie, a jednak nie takie to proste, kiedy nie wie się, gdzie to zrobić szybciej, skuteczniej i – bądźmy szczerzy – z mniejszym wysiłkiem. Akurat tym wymaganiom jak najbardziej odpowiadają aplikacje mobilne.

Duolingo

Jedna z najbardziej popularnych i intuicyjnych aplikacji do nauki języków. Wielkim plusem tej aplikacji jest fakt, że wiele kursów Duolingo tworzono przez samych native speakerów. Ciekawe, że wśród zwykle poszukiwanych języków, jak angielski czy włoski, Duolingo oferuje również naukę klingońskiego, esperanto i suahili. Czyli nauka naprawdę może być ciekawą!

Babbel

To aplikacja do nauki 13 języków obcych. Posiada wersję bezpłatną i premium. Za tę ostatnią płacimy ok.10 euro miesięcznie. Wystarczy regularnie poświęcać trochę czasu, żeby już wkrótce móc poszczycić się rezultatem. Wygodną zaletą tej appki jest to, że można nią posługiwać jak na mobilnym urządzeniu, tak i na komputerze stacjonarnym. Czyli wasze postępy w nauce języka obcego nie zginą!

Jak uważacie, czy potrafią kursy internetowe całkiem zastąpić żywych ludzi i naukę w cztery oczy?

Kommentarze